Ciekawostki Związku sup - gdzie bezpiecznie pływać na sup?

Nieraz idąc na wodę zastanawiacie się pewnie Państwo co jeszcze można zrobić na supie lub jak urozmaicić trening na desce żeby przyjemność z pływania była niekończącą się przygodą. Czy wiecie, że pływając na supie można wykonać aż trzy podstawowe rodzaje treningów? Mamy nadzieje, że poniższy wpis przygotowany przez profesjonalnego sportowca, a jednocześnie członka zarządu naszego Związku SUP nakłoni Państwa do nowych wyzwań i stawiana sobie nowych celów podczas eksplorowania szlaków wodnych i wykonywania świadomego treningu na desce z wiosłem.

Trening wytrzymałościowy na SUPie ma na celu poprawę siły,wytrzymałości i wydolności organizmu.

Wytrzymałość to zdolność organizmu do intensywnego wysiłku fizycznego w długim czasie oraz związana z tym odporność na zmęczenie. Osiąga się ją wykonując ćwiczenia, które zwiększają pracę całego układu krążenia oraz aktywują różne partie mięśniowe. W praktyce regularne wykonywanie między innymi treningu na wodzie z małą częstotliwością a większą objętością w zadaniu. Trening wytrzymałościowy daje bardzo szerokie spektrum ćwiczeń fizycznych bezpośrednio związanych z pływaniem na desce SUP lub dyscyplin ‘uzupełniających”;siłownia,bieganie,jazda na rowerze,narty biegowe,aerobik…

Trening szybkościowy rozwija cechy motoryczne takie jak zwinność, szybkość, gibkość oraz zwrotność. Dzięki temu zyskujemy lepszą kontrolę nad ciałem, a to bardzo przydatny aspekt przy wyścigu: pracy w bez tlenie gdzie trzeba szybko i precyzyjnie podejmować decyzje np. na bojce , nawrocie, lub finiszu na plaży. Obejmuje te same dyscypliny i aktywność ruchową co trening wytrzymałościowy tyle,że zamyka się w innej charakterystyce pracy. Jego istota oparta jest na wykonywaniu ruchów automatycznych o dużej częstotliwości z maksymalną prędkością. Natomiast jego meritum stanowi wykonywanie aktów ruchowych zbliżonych do tych wykonywanych na desce SUP.

Trening techniczny to głównie opanowanie i doskonalnie specyficznych dla SUPa umiejetności technicznych i taktycznych bez względu na dystans, warunki atmosferyczne,rodzaj sprzętu i dyspozycje psycho-fizyczną zawodnika. Mozolna praca która trwa nawet miesiącami jej wyznacznikiem jest jedynie efektywnie wypływane kilometry które dadzą pożądany efekt.

… a więc, który trening Ty wybierasz?